Zkrášlete si zahradu zlatým lakem: okrasný keř, což krásně vypadá i voní

- Komerční sdělení -aktuality

Pochází ze Středomoří a v zásadě má dvouletý životní cyklus. Při jeho prodlužování chřadne a má sklon podléhat chorobám i škůdcům. Polokřík cheirant voňavý se vám však do té doby určitě stihne za přízeň odměnit potěchou pro oči i čich.

V divoké formě má cheirant voňavý (Erysium cheiri) opravdu nepatrné nároky na podmínky: klidně si hoví mezi štěrbinami skal nebo dlažebními kostkami. Nakonec, v angličtině se mu říká „zeď květina“. Uplatnění ve skalce je tedy bez diskuse. Do středověkých pověstí a písní se dostal díky své roli v dobové medicíně. V současnosti se však o případném doplňkovém použití tohoto přírodního diuretika i prostředku na úpravu krevního oběhu je třeba poradit s lékařem. Zdráhat se nemusíte, pokud si hodláte vysadit „zlatý lak“ jako okrasnou rostlinu.

Společnost iberky, taričky a chocholačky
Zušlechtěný cheirant voňavý dorůstá 30 – 70 centimetrů a jeho teplé barevné tóny i intenzivní medové aroma se nejlépe rozvinou na slunném stanovišti. Preferuje propustnou půdu. Sušší snese mnohem lépe než podmáčenou. Z tohoto důvodu mu dopřejte kvalitní drenáž. Dobře se doplňuje s jinou brzkou flórou – například narcisy, tulipány a pomnědky. Hezky vynikne i při iberce, taričce či chocholačce. Vysazuje se na sklonku léta, aby stihl zmocnět do prvních mrazů. Zachovejte rozestup zhruba 30 centimetrů a do důkladného zakořenění přiměřeně zalévejte.

Imperáta: okrasná tráva, která zapůsobí na každého
Mrazuvzdorný je pouze částečně
Rozmnožování se běžně děje formou přirozeného vysemene. Cíleně se provádí přibližně 10centimetrovými odřezky po odkvětu, a to také začátkem podzimu. Zároveň jej po odkvětu zkraťte přibližně o třetinu. Doporučuje se také rozsáhlý ořez na jaře: podněcuje bujné kvetení. Zvadlé květiny průběžně obírejte – podpoříte tím nástup další vlny. Obdaleč jiných brukvovitých může cheirant voňavý doplatit na pliagy, které se primárně objevily v sousedství. Mrazuvzdorný je jen částečně. Při pěstování ve volnosti i hrnníku proto na zimu přistupte ke standardním ochranným opatřením v podobě přesunu do interiéru s teplotou nad nulou, respektive přikrytí rounem nebo zdravými větvičkami.

Jarním výsevem urychlíte kvetení
Cheirant voňavý má zašpičatělé úzké bledě zelené se stříbrným nádechem. Květy se čtyřmi charakteristicky zaoblenými okvětními lístky jsou v základní verzi žluté, ale i žluto-oranžové až hnědé, seženete i bordó. Vzácnější kultivary jsou červené, krémové, bílé. Samozřejmě, k dispozici máte také panašované. Bez ohledu na to květiny vždy vytvářejí poutavou kombinaci s fialovými okvětními lístky a poupaty. Na utvoření finanční představy: majestátně purpurový v Anglii vypěstovaný hybrid Bowles Mauve dostanete s množstevní slevou do osmi eur za předpěstovaný kus. Cheirant voňavý kvete od dubna do června, a to až druhý rok, pokud nezkusíte „letničkový“ experiment s urychlujícím jarním výsevem do pařeniště.

Další články autora

Comments

Mohlo by se vám líbit

Reklama

- Komerční sdělení -PR článek