Silná bolest pod pravým žebrem nesignalizuje většinou nic dobrého. Obvykle se jí „ozývá“ žlučník, když to déle přeháníme s nezdravým stravováním a přejídáním se.
To, že žlučník zatěžují těžká a mastná jídla, ví každý. Nejsou to ovšem jediné potraviny, které mu nedělají dobře. Pozor je třeba dát i na jinak zdravé ovoce, ořechy či čokoládu.
Velikonoce se obvykle pojí s přejídáním a s příjmem potravin s vyšším obsahem cukrů a tuků. První krokem k příjemnému „strávení“ svátků je snažit se nepřejídat.Zejména během nadcházejících svátků je třeba mít na paměti možná zdravotní rizika, která vzniknou při nadměrné konzumaci nezdravých pokrmů.
Tip redakce: Nedělá vám alkohol dobře? Vyzkoušejte ten nejlepší alkohol tester.
Beránek, ale i jiné sladkosti nesmí během velikonočních svátků chybět v našich domácnostech. Odborníci z oboru hygieny výživy, bezpečnosti potravin a kosmetických výrobků Úřadu veřejného zdravotnictví doporučují tradiční sladké recepty připravit tak, že určité suroviny vyměníte za zdravější alternativy. Namísto bílé mouky použijte špaldovou, pohankovou nebo celozrnnou pšeničnou. Cukr můžete nahradit medem, koláče si zdravěji osladíte přirozeně usušeným ovocem. Zdravěji a přitom chutně můžete připravit také jídla z masa. Především zkuste méně solit. Odborníci doporučují přijmout ve stravě denně maximálně pět gramů soli.
Jen málokterá šibačka se obejde bez uvítacího poháru alkoholu. „Ustříhněte si popíjení, alkohol je zdrojem nadbytečné energie, ale tělu nedodá žádné výživné látky ani vitamíny a minerály. Navíc vyvolává chuť na kalorické pokrmy v podobě těžších mastných jídel, na sladkosti či na slané pochoutky,“ uvedli odborníci z úřadu veřejného zdravotnictví.
Co ale dělat v případě, že to přece jen přeženeme a problémy se žlučníkem se objeví? „Na lékaře bychom se měli obrátit už při sebemenším podezření na žlučníkový záchvat. V žádném případě by pacient neměl spoléhat na to, že záchvat projde sám, respektive, že si ho sám přeléčí,“ upozorňuje doktor Július Muranský, chirurg z Kliniky jednodenní chirurgie REVIVE v Bratislavě. „Lékař pacienta důkladně vyšetří a stanoví diagnózu. V případě pozitivního nálezu je cílem nejprve žlučník uklidnit dietou, která může trvat několik dní, ale i týdnů. Během tohoto období musí být z jídla vyloučena mastná jídla. Důležitý je pravidelný pitný režim a konzumace dietních jídel, například sucharů, tyčinek a podobně,“ dodal. Po konzultaci s lékařem je pro zmírnění bolestí vhodné užívání tzv. spasmolytik – léků, které uvolňují hladkou svalovinu žlučníku.
Žlučníkové záchvaty, respektive problémy se žlučníkem mívají častěji ženy než muži. Výskyt kamenů zpravidla stoupá s přibývajícím věkem. Ohroženi jsou zejména lidé s nadváhou, s prudkými změnami hmotnosti a také těhotné ženy. Žlučníku neprospívá ani strava s vysokým obsahem tuků, cukrů as malým podílem vlákniny.
https://zivotmuzu.cz/5-tipu-jak-ziskat-bezpecnou-pujcku/
https://denikmen.cz/lamborghini-oprasilo-legendarni-countach-je-z-nej-814konovy-hybrid/
https://radypromuze.cz/jak-prekonat-strach-z-zen-a-vybudovat-duveru-v-sebe-sama/